Tomáš Kudeljnjak z Petřkovic byl u zasypávání landecké šachty, později jí vytvořil uměleckou poctu.
Ostrava – Slavný kopec Landek s nejstarším ostravským dolem Anselm má i dřevěnou kopii. A to skutečně neobvyklou, v duchu vánočního betlému. Jeho autorem je rodák z Petřkovic a usedlík z nedalekých Ludgeřovic, horník věnující se řezbářství Tomáš Kudeljnjak (62).
„Hlavně neuvádět, že jsem bývalý, jak mi to v souvislosti s betlémy už vícekrát udělali. Havířem se cítím pořád,“ řekl nyní již hornický důchodce. Naposledy fáral jako údržbář jámy na Dole Jeremenko ve Vítkovicích, jenž patří pod státní podnik DIAMO.
Šachtě se Kudeljnjak upsal v roce 1981, kdy si zkrátil vojnu o pět měsíců a nastoupil na Důl Vítězný únor v Koblově. Měl to ostatně v rodině, neboť jeho táta po válce přišel z rodného Chorvatska na Ostravsko a uchytil se jako horník. „Byl na Koblově, Urxu a Lidicích (Oskarce),“ popsal. On sám na šachtách dělal v důlní dopravě a poté na údržbě jámy. Koblov, Rudý Říjen (Heřmanice), Vítězný únor (Odra), Anselm – to byly lokality, které vystřídal. Někde zůstával až do samotného konce provozu. „Jámu jsme zasypávali třeba i na Landeku,“ vzpomínal.
K řezbařině Kudeljnjak přičichl až v tomto tisíciletí, a to díky znalci betlémů Jiřímu Cvešperovi. „Betlémy se mi vždy líbily na různých výstavách. Ani by mě tehdy nenapadlo, že jednou budu i já některé vlastní vystavovat. Na to, že jsem měl už po čtyřicítce, mě řezbařina docela chytla,“ prohlásil s tím, že mezi prvními zdařilými díly byla hlava havíře v lehce nadživotní velikosti.
A nakonec přišel „Petřkovický hornický betlém“ z lipového dřeva. Inspirací mu bylo – jak jinak – dřívější pracoviště, kde je hornický skanzen Landek Park. Svatou rodinu tam vytvořil pod těžní věží se strojovnou. Pod jesličkami je šachta s figurkami havířů a jejich koní i s osvětlením.
„Jeden z chlapů je ležící, což mi bylo i vytýkáno. Ale myslel jsem to tak, že čeká na prázdné důlní vozíky. Kdo dělal na šachtě, ten mě jistě pochopí,“ nechal se slyšet Kudeljnjak. Vytvořit betlém mu trvalo mezi dvěma až třemi lety.
„Přes celý rok je hornický betlém v chaloupce U Haviřa při cestě do Hornického muzea v Petřkovicích. Na vánoční svátky půjčuji na výstavy menší hornické betlémy,“ doplnil řezbář, na jehož pozemku stojí z ulice viditelný domek s různými šachtou a horníky inspirovanými výtvory a sbírkou hornických artefaktů.
Tomáš Kudeljnjak z Petřkovic (na snímku druhý zprava).
Redaktor Radek Luksza, Moravskoslezský deník