FAJRONT je plánovaný vrchol 27. setkání hornických měst a obcí. Bude se jednat o celý víkend, který organizátor, statutární město Ostrava, zahájí v pátek 8. září 2023 v areálu Dolní oblasti Vítkovice. Oslavy budou oficiálně zahájeny v budově Brickhouse, a sice setkáním zvaných zástupců hornických spolků. Od 18 hodin zde bude pro horníky připraveno pohoštění i kulturní program.

Sobota program začíná v Radniční restauraci, v Divadélku pod věží, kdy zvané hosty na snídani přivítá primátor statutárního města Ostravy. Následně se účastníci přesunou do Katedrály Božského Spasitele, kde pro ně jeden z partnerů setkání, Biskupství ostravsko-opavské, připraví speciální mši svatou. Po mši se všichni účastníci začnou řadit do slavnostního průvodu Hornická paráda a vyrazí od katedrály směrem na Slezskoostravský hrad.

V areálu Slezskoostravského hradu na dolním nádvoří před pódiem v Amfiteátru končí průvod. Zde budou rozestavěni praporečníci jednotlivých hornických spolků a obcí. Oficiální program pokračuje na pódiu dalšími body setkání, přičemž prostor je vyhrazen pouze pro zvané účastníky setkání.

Po ukončení programu v amfiteátru, od 16 hodiny, bude v nejstarším ostravském kostele sv. Václava připraven poslední oficiální bod tohoto slavnostního setkání a to tradiční předávání cen Český Permon za rok 2023.

V prostoru celého podhradí Slezskoostravského hradu bude ale připraven program pro širokou veřejnost!

Na velkém pódiu, které bude stát v prostoru valů, v odpoledních hodinách odstartuje hudební a kulturní program, který bude finišovat až ve 22 hodin. V podhradí bude celá škála stánků s občerstvením a prezentační zóny partnerů setkání. Fajront pamatuje na všechny věkové kategorie návštěvníků, program proto bude vhodný i pro rodiny s dětmi.

V samotném areálu hradu bude připraveno další občerstvení a převážně klidnější kulturní program (výstavy, přednášky, besedy a divadelní představení).

V neděli se můžete těšit na širokou nabídku exkurzí, přednášek, výletů a dalších aktivit, na které se budete moci hlásit pomocí těchto webových stránek v sekci Pro horníky.