Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabídne od pátku do neděle mimořádný zážitek. K vidění tam bude vzácná Petřkovická venuše, jedna z nejvýznamnějších kulturních památek České republiky, která se těší obdobnému zájmu odborníků jako známější Věstonická venuše. „Petřkovická nebo také Landecká venuše se do Ostravy vrací při výjimečných příležitostech. Ty jsou nyní hned dvě. Jednak letos uplynulo 70 let od jejího nálezu u nás, jednak se v Ostravě právě o tomto víkendu koná Setkání hornických měst a obcí České republiky,“ uvedl ředitel Hornického muzea Landek Park Ján Hlobil.
Petřkovická venuše je z krevele a nalezena byla 14. července 1953 při archeologickém výzkumu, který inicioval Archeologický ústav Akademie věd v Brně a vedl Bohuslav Klíma. V brněnském ústavu je vzácná soška z období paleolitu také trvale umístěna. V Ostravském Landek Parku ji tak mohou návštěvníci vidět skutečně jen vymezené tři dny, tedy od 8. do 10. září, a to vždy v době od 9:00 do 18:00 hodin.
Historie sošky ze starší doby kamenné je delší než 23 tisíc let. Je unikátní především tím, že je jedinou štíhlou venuší nalezenou v Evropě. Vysoká je 4,6 centimetru a představuje mladou ženu, která byla zřejmě v počátečním stadiu těhotenství. Cena unikátního nálezu je podle odborníků nevyčíslitelná.
Petřkovická venuše bude za přísných bezpečnostních podmínek umístěna v expozici s názvem „Pietní místnost Hlavní báňské záchranné stanice“ Hornického muzea Landek Park. Vystavení vzácného prehistorického artefaktu provází už zmíněné 27. Setkání hornických měst a obcí ČR, které v tomto roce hostí Ostrava. Setkání je realizováno v rámci projektu FAJRONT!!! díky finanční podpoře statutárního města Ostravy.
Provoz muzea v Landek Parku nebude po dobu výstavy a setkání nijak omezen. Soška venuše bude k vidění zdarma; standardní prohlídkové okruhy budou přístupné za obvyklé vstupné.